Freedom for Academia (FfA) olarak, özellikle Türkiye’deki akademisyenlerin çektikleri sıkıntıları ve bu sıkıntıların yol açtığı problemleri dünya kamuoyuna ve akademik çevrelere duyurmak istiyoruz. Her yıl başında Türkiye’deki akademisyenlerin uluslararası dergilerde yayınladıkları makale sayılarını belgeleyen bir raporun dışında, akademisyenlere uygulanan (toplu ya da bireysel) baskıların Türkiye’ye verdiği sosyolojik, psikolojik ve bilimsel arenadaki etkilerini belgeleyen raporlar yayınlamak istiyoruz. Bu konuda tüm akademisyen Hocalarımız ve araştırmacı arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz.

Ayrıca, FfA olarak yurtdışında akademik is/proje başvurusu yapacak akademisyen/bilim insanlarının kabul alma şansını arttırmak amacıyla ‘CV düzenleme servisi’ sunuyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olan tecrübeli arkadaşlarımız var. Onların işlerini kolaylaştırmak için, bize yollayacağınız CV’lerde aşağıdaki kriterlere dikkat etmenizi rica ediyoruz:

1- CV’nizin başına “CV” yazmak yerine full isminizi yazınız. Isminizin puntosu diğer yazılardan bir veya iki punto büyük olmalı (örnek: başlık 14; diger başlık ve yazılar 12)
2- CV’nize fotoğraf eklemeyiniz
3- CV’nize eklediğiniz email adresiniz profesyonel bir email adresi olmalı
4- CV’nize ekleyeceğiniz kualifikasyon ve projelere mutlaka tarih ekleyin
5- CV’nizde bazı projelerinizi açıklamak isteyebilirsiniz fakat kesinlikle uzun cümleler kurmayın
6- Lise ve aşağısı kualifikasyonlarınızı, çok gerekli değilse, eklemeyiniz

Bir akademik CV örneği aşağıdaki PDF’de mevcuttur. CV’nizi hazırlarken, yukarıdaki kriterlerin dışında bu sitedeki hususlara da dikkat edebilirsiniz: www.jobs.ac.uk/careers-advice/cv-templates/2069/academic-cv-guidelines

Lütfen yukarıda sayılanları göz önünde bulundurarak hazırladığınız CV’nizi bize [email protected] (ya da [email protected]) email adresinden ulaştırın, en kısa zamanda kontrol edip, sizi bilgilendirelim.

Yurtdışındaki iş/proje basvurularında, genellikle CV’nin yanısıra bir ‘Personal Statement’ da istenebiliyor. Personal Statement’lar 1 sayfa içerisinde kısaca kendinizden ve başvurduğunuz iş/projeye uygun CV’nizde altını çizmek istediğiniz yeteneklerinizden bahsettiğiniz, ve “Neden ben?”, “Neden bu proje?” ve “Neden sizle çalışmak istiyorum?” gibi soruları kısaca cevapladığınız bir doküman. Aşağıda bir örnek bulabilirsiniz. CV’niz ile birlikte, aşagıdaki örnekten yola çıkarak hazırladığınız Personal Statement’ınızı da kontrol etmemiz için bize gönderebilirsiniz.

Bizden CV’nizin (ve 1 sayfalık Personal Statement’ınızın) son halini aldıktan sonra www.academicjobseu.com (Avrupa geneli), www.jobs.ac.uk (Ingiltere/Britanya), www.findapostdoc.com (Dünya geneli), www.h-net.org/jobs/job_browse.php (Sosyal bilimler; Dünya geneli) gibi sitelerden iş/proje başvuruları yapabilirsiniz. Bu hususta da yardıma ihtiyaç duyarsanız lütfen bizimle iletişime gecin. Size uygun olduğunu düşündüğünüz işler skalasını esnek tutup çok sayıda iş/proje başvurusu yaparak kabul alma şansınızı arttırabilirsiniz.

 

 

PDF olarak indirmek için:

FfA – CV hazirlarken dikkat edilecekler_v1